Ma 2012. máj. 18., péntek, Erik és Alexandra napja van. Holnap Ivó és Milán napja lesz.

Az alapvető eljárási szabályok, ezek magyarázata, az ügymenetre vonatkozó tájékoztatás:

Termőföld bérbeadásából származó jövedelem adóztatása a föld fekvése szerinti illetékes önkormányzati adóhatóság feladata.

Ha a földrészletet aranykoronában állapították meg az előírt feltétel érvényesítésére a 20 AK/ha átszámítási kulcsot kell alkalmazni.

Az adó alanya : a bérbeadó magánszemély , valamint a kifizető (az a belföldi illetőségű jogi személy , egyéb szervezet , egyéni vállalkozó , amely (aki) adókötelezettség alá eső jövedelmet juttat , függetlenül attól , hogy a juttatást közvetlenül vagy megbízottja (posta , hitelintézet) útján teljesíti.)

Az adó mértéke : a magánszemély termőföld bérbeadásából származó bevételének (ideértve a földjáradékot is) egésze jövedelem, amely után az adó mértéke: 25%.

Az adó bevallása és megfizetése : a bevallást a magánszemély a jövedelem megszerzését követő év március 20-ig teljesíti az erre rendszeresített nyomtatványon.

Ha a termőföld bérbeadásból származó bevétel kifizetőtől származik , az adót a kifizető állapítja meg, vonja le, vallja be és fizeti meg.

Az adót a magánszemély a jövedelem megszerzésének negyedévét követő hó 12-ig, a kifizető a jövedelemből levont adót a kifizetést követő hó 12. napjáig fizeti meg a föld fekvése szerint illetékes önkormányzathoz.

A levont adóról a kifizetőnek az adóévet követő év február 15-ig kell adóbevallást benyújtani a föld fekvése szerint illetékes önkormányzathoz.

Termőföld bérbeadás beszedési számlaszáma:

11743057-15397191-08660000

Adómentesség : amennyiben a magánszemély az adóév egészében 3 hektárt meg nem haladó nagyságú termőföld tulajdonnal (és/vagy haszonélvezeti jogával) rendelkezik az említett adót nem kell megfizetnie.

Az adókötelezettség vonatkozásában a legalább 5 éves időtartamra haszonbérbe adott termőföld bérleti díja 2003-tól adómentes.

Adómérséklés, fizetési halasztás, részletfizetés

Az adóhatóság a magánszemély kérelme alapján az őt terhelő adótartozást, valamint a bírság- vagy pótléktartozást mérsékelheti vagy elengedheti, ha azok megfizetése az adózó és a vele együtt élő közeli hozzátartozók megélhetését súlyosan veszélyezteti. Az adóhatóság az előzőekben megfogalmazottakon túl más személy adóját nem engedheti el és nem mérsékelheti.

A vállalkozási tevékenységet folytató magánszemély, jogi személy, egyéb szervezet pótlék- és bírságtartozását kivételes méltányosságból az adóhatóság mérsékelheti (elengedheti) különösen akkor, ha annak gazdálkodási tevékenységét pótlék illetve bírság megfizetése ellehetetlenítené.

Fizetési halasztás és részletfizetés (továbbiakban együtt: fizetési könnyítés) az adózó és az adó megfizetésére kötelezett személy kérelmére az adóhatóságnál nyilvántartott adóra engedélyezhető. A fizetési könnyítést az adóhatóság feltételhez kötheti.

A fizetési könnyítés akkor engedélyezhető, ha a fizetési nehézség:

  • kérelmezőnek nem róható fel, vagy annak elkerülése érdekében úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben tőle elvárható, továbbá

  • átmeneti jellegű, tehát az adó későbbi megfizetése valószínűsíthető.

A fizetési könnyítésre irányuló kérelmek illetékkötelesek, az eljárási illeték mértéke 3.000,- Ft.

Az adott adónemre vonatkozó adómentességek, kedvezmények, méltányossági feltételek részletes szabályairól a honlapra feltöltött helyi rendeletből, illetve az adócsoport munkatársaitól érdeklődhet.


Jogszabály:

1995. évi XVIII. törvény a személyi jövedelemadóról

2003. évi XCII. törvény az adózás rendjéről

Megosztás...